Säkerhetsskyddsanalys i fiktivt inspirerande exempel

Publicerat av: Kalle Lindholm ·

Den som till någon del bedriver säkerhetskänslig verksamhet ska utreda behovet av säkerhetsskydd och dokumentera det i en säkerhetsskyddsanalys, som ska visa vad som ska skyddas, mot vad och på vilket sätt. Nu presenterar Säkerhetspolisen ett fiktivt, förenklat exempel som visar hur dokumentation av en säkerhetsskyddsanalys kan göras. Gå gärna också utbildningar som Energiföretagen arrangerar i ämnet. 

En säkerhetsskyddsanalys ska uppdateras minst vartannat år. I analysen ska det bland annat framgå vilka säkerhetsskyddsåtgärder som är nödvändiga.

Säkerhetsanalysen i korthet – ska svara på tre frågor

1) Vad ska skyddas?

Hanterar verksamheten säkerhetsskyddsklassificerade uppgifter? Finns det anläggningar, objekt, system, egendom och andra tillgångar av betydelse för Sveriges säkerhet? Förekommer verksamhet som omfattas av ett för Sverige förpliktande internationellt åtagande om säkerhetsskydd?

2) Mot vad ska det skyddas?

Vilka säkerhetshot finns mot verksamheten som omfattas av säkerhetsskyddslagen? Vilka sårbarheter finns i verksamheten?

Som underlag till arbetet tillhandahåller Säkerhetspolisen i vissa fall information om säkerhetshot samt dimensionerande antagonistiska förmågor (DAF).

3) Hur ska det skyddas?

Med utgångspunkt i identifierade sårbarheter, vilka säkerhetsskyddsåtgärder är nödvändiga att vidta? Säkerhetsskyddsåtgärder kan delas in i tre områden:

  • Personalsäkerhet
  • Fysisk säkerhet
  • Informationssäkerhet

Fördjupande läsning

Läs om säkerhetsskyddsanalysen på Säkerhetspolisens webbplats 

Läs Säkerhetspolisens nya fiktiva exempel här

Energiföretagens två utbildningstillfällen under våren 2025 – anmäl här

Att hantera tillsyn enligt säkerhetsskyddslagen, den 11 mars 

Säkerhetsskyddslagen – Grund, den 21–22 maj

 

Kontakta mig om du vill veta mer

Emma Johansson

Emma Johansson

Ansvarig säkerhetsfrågor
Enhet: Energisystem
Telefon: 08-677 25 05
E-post: emma.johansson@energiforetagen.se