Så ska Jonas Ekblad ta sig an rollen som vd för Modity

Publicerat av: Julia Hörnell (föräldraledig) ·

Moditys nya vd Jonas Ekblad ser det både som spännande och utmanande att bli vd i en tid när energi är högt upp på allas agendor. Målet är att leverera på topp till kunderna och samtidigt ge både en korrekt bild av vad som sker och sprida kunskap om hur energimarknaden fungerar.


Hej Jonas Ekblad, ny vd för Modity!

Vem är du och vad har du arbetat med tidigare?
Jag har arbetat med energi och speciellt energihandel, nästan sedan avregleringens början i slutet på nittiotalet, på stora bolag som Eon och Örsted (dåvarande Dong) i Köpenhamn. Jag hade ett uppehåll från branschen på tre år då jag var delägare i ett bolag som bedrev kapitalförvaltning. De senaste sex åren har jag varit på Modity i Lund. Först satte jag upp vår Mid Office avdelning, där bland annat risk, modellutveckling och IT ingick, sedan var jag handelschef innan jag klev in och tog över rollen som vd i våras.

Vad är det första du tar tag i som vd på Modity?
Att komma in i en tid när energi verkligen är högt upp på allas agenda är oerhört inspirerande och spännande. Men det är inte utan utmaningar, ofta nya varje dag. Det viktigaste är förstås att klara av att navigera rätt med de extrema energipriserna här och nu. Förutom att fortsätta leverera på topp till våra kunder behöver vi även ge dem, våra ägare och allmänheten en korrekt bild av vad som sker och hur energimarknaden fungerar. Att sprida sådan kunskap tror jag är extra viktigt just nu. Samtidigt befinner vi och hela branschen oss mitt i ett paradigmskifte och den höga prisbilden skyndar på förändringen. Så kortsiktig ”krishantering” måste kompletteras med att accelerera vår utveckling mot framtidens hållbara och flexibla energimarknad.

Vilken utmaning ser du som den största för företaget på sikt?
Jag är civilingenjör i teknisk fysik med inriktning mot reglerteknik och valde för 25 år sedan energimarknaden för att jag ville få användning för det jag lärt mig inom statistik och neturala nätverk med mera. Det tog längre tid än vad jag hade tänkt, men nu händer allt det. Vi på Modity behöver komplettera vår stora energikunskap med ett helt datadrivet arbetssätt. Dessutom börjar vi erbjuda våra kunder, som är energibolag och större elproducenter, tjänster och produkter som möjliggör en lönsam övergång till ett flexibelt och hållbart energisystem. Tjänster som tillvaratar kundernas flexibilitet (batterioptimering och stödtjänster med mera) är en förutsättning.

En annan viktig del är produkter som ersätter det traditionella fastprisavtalet för energibolagen. En stor utmaning är naturligtvis effektsituationen i södra Sverige. Vi måste lösa detta problem och vi måste göra det snabbt. Här tror jag att det finns mycket som vi på energiföretagen kan göra för att trycka på Svenska kraftnät, till exempel få dem att mothandla mera och allokera kapacitet effektiverare.

Vilken är din största drivkraft?
Att alltid lära mig mer och utveckla nya saker. Samtidigt vill jag gärna vinna och det bästa är när jag får göra det tillsammans med andra.

Berätta något oväntat om dig själv!
Jag är mycket intresserad av historia och särskilt fascinerad av hur människan har utvecklats. Därför tycker jag att det är väldigt roligt nu när Svante Pääbo får Nobelpriset för sin forskning om neandertalarnas DNA. Om jag inte sysslade med energi hade jag nog velat forska om något sådant…

 

Kontakta mig om du vill veta mer

Anders Karmehed

Anders Karmehed

Regionchef Syd
Enhet: Medlemsrelationer & juridik
Telefon: 044-12 13 18
E-post: anders.karmehed@energiforetagen.se