Medarbetare
Medarbetare presenteras i bokstavsordning (förnamnet). Du hittar snabbt den du söker genom att klicka på A - Ö. Vill du se oss enhetsvis väljer du enhet under ”Lista medarbetare enhetsvis”.
Ledning
Gustav Öhrn
Enhetschef Produkter & tjänster, vice Vd
Cecilia Söder
Vd-assistent, Vd-stab
Erik Wannelid
Projektledare, Vd-stab
Medlemsrelationer & juridik
Anna Regnstrand
Enhetschef Medlemsrelationer & juridik
Enhet: Medlemsrelationer & juridik
Anders Karmehed
Regionchef Syd
Catherine Lillo
Regionchef Mitt
Efwa Nilsson
Regionchef Väst
Mats Andersson
Regionchef Nord
Juridik
Helena Laurell
Gruppchef Juridik
Elin Krona
Jurist
Kommunikation
Anna Lejestrand
Enhetschef Kommunikation
Elin Fellers
Projektkoordinator välutbildade nyanlända
Eva Rydegran
Kommunikatör
Greta Hjortzberg
Ansvarig kompetensförsörjning
Julia Hörnell
Kommunikatör
Kalle Lindholm
Kommunikatör
Lena Heldén
Expert utbildning och kompetensutveckling
Mattias Jönsson
Ansvarig webb
Viktor Nordqvist
Pressansvarig
Politik & samhälle
Sara Emanuelsson
Enhetschef Politik & samhälle
Erik Thornström
Ansvarig skatter och styrmedel - resurseffektivitet och energianvändning
Göran Gutiérrez-Aranda
Projektledare Public Affairs
Hannes Borg
Ansvarig samhällskontakter
Julia Lindholm
Ansvarig Energiföretagens Brysselkontor
Per Holm
Ansvarig klimatpolitik
Energisystem
Lina Enskog Broman
Enhetschef Energisystem
Eldistribution & marknad
David Wästljung
Elmarknadsanalytiker
Erik Lejerskog
Ansvarig kraftsystem
Felicia Östby
Ansvarig statistik, vikarie
Magnus Thorstensson
Ansvarig råkraftmarknad
Marie Lindh
Ansvarig slutkundsmarknad el
Martin Olin
Ansvarig e-mobilitet
Tomas Malmström
Ansvarig elnät, regelverk och marknadsroller
Produktion
Anna Engström Meyer
Ansvarig dammsäkerhet
Daniel Lundqvist
Ansvarig marknadsfrågor, fjärrvärme och fjärrkyla
Emma Johansson
Ansvarig säkerhetsfrågor
Johan Bladh
Ansvarig vattenkraft
Lars Andersson
Ansvarig för vindkraft, solenergi och energilager/vätgas
Raziyeh Khodayari
Ansvarig miljö, hållbarhet, energitillförsel och energiaskor
Ted Lind
Tf. Expert inom kärnkraft
Teknik & standarder
Peter Silverhjärta
Gruppchef Teknik & standarder
Cecilia Klugman
Sakkunnig EBR
Christer Gruber
Sakkunnig EBR
Homan Aldén
Sakkunnig EBR
Leif Nordengren
Ansvarig distribution fjärrvärme
Matz Tapper
Ansvarig elnätsteknik och säkerhet
Kompetens & utveckling
Gustav Öhrn
Enhetschef Kompetens & utveckling, vice Vd
Möten & konferens
Anna Larsson
Administratör
Helena Larsson
Projektledare
Martina Hultqvist
Projektledare och systemsamordnare
Sara Wannehed
Administratör
Sita Sörman
Projektkoordinator
Tjänster & produktutveckling
Maria Skymne
Gruppchef Tjänster och produktutveckling
Frida Wallin (föräldraledig)
Projektkoordinator (föräldraledig)
Katrina Hjelm
Projektkoordinator, vikarie
Petra Andersson
Marknadskommunikatör
Sahar Afshar
Förlagskoordinator
Utbildning
Kristian Öhrn
Gruppchef Utbildning
Anna Linderoth
Projektledare
Jenny Åkerberg Tattaranno
Projektledare
Kristin Johansson
Utbildningsproducent
Kristoffer Broberg
Utbildningsproducent
Mika Almgren
Delproduktägare Wattityd och ansvarig för TTT-organisationen
Mikael Eddegren
Projektkoordinator
Susan Öhrbom
Projektledare
Ekonomi & Organisation
Lars Johansson
Tf. Enhetschef HR & Organisation
Ann-Christine (Stina) Hansson
Systemförvaltare CRM
Enhet: Ekonomi & Organisation
Telefon: 044-12 15 68
Anna Ericson
HR generalist
Isabell Strand
Administratör
Jörgen Stålnacke
IT-ansvarig
Lena Odenholm
Administratör